Малко мои размисли

“Министерството на образованието (МОН) инициира обсъждане предложение за отпадане на Националното външно оценяване (НВО) след 10 клас. Новината е потвърдена от образователното ведомство пред Нова телевизия. Предвижда се да отпаднат и двата контроли изпита за десетокласниците по български език и математика.”

Прочетох тази новина в Интернет. Разбира се, не се доверявам на всеки източник, но ми прозвуча прекалено добре. Затова реших да споделя няколко мои непоискани мисли по отношение на НВО в 10 клас и прословутото инспектиране на институциите.

Знам, че на МОН са му необходими някакви количествени критерии за измерване на резултатите след дадена степен на образование. Съгласен съм, но дали това, което се случва в края на 10 клас изобщо измерва нещо и ако да, дали дава достоверни резултати?

Не съм специалист по БЕЛ и математика (двете задължителни НВО-та). Но веднага започвам да се питам – колко ученика се явяват на НВО по чужд език и по дигитални компетентности? И дали резултатите, които отчитаме, имат смисъл. Смело мога да твърдя, че масово децата не искат да си причиняват това изпитание. И тук се питам – колко ученика за съответната учебна година са държали тези НВО-та? Какъв е смисъла. Какво отчитаме като резултат, след като са се явили само нищожен процент от учениците? Колко реални са отчетените резултати? И най-важното – има ли смисъл от този тормоз?

Предполагам, че най-вече в профилираните гимназии ще се явяват по няколко ученика, които наистина го искат и са мотивирани. Ще имаме високи резултати. А за каква представителност на изследването говорим тогава?

Като човек, прекарал вече 31 години в системата мисля, че НВО в 10 клас е напълно излишно. Абсолютно съм убеден, че това мнение се споделя от родители и ученици. Очаквам и МОН най-сетне да разбере излишния разход на човешки, материални и финансови ресурси по организирането му и да вземе единственото адекватно решение – окончателната му отмяна.

И сега малко размисли по отношение на прословутото инспектиране на институциите. Като специалист по ИТ мисля, че имам нужната квалификация и опит да преценя дали един човек е дигитално грамотен или не. В този смисъл преподавам на ученици, които имат впечатляваща дигитална грамотност, а смея да твърдя, че има и такива, от които мога да уча много неща – това са лауреати на олимпиади, национални състезания по ИТ и други такива. И когато мине някакво инспектиране, на което основната препоръка е, че трябва да направим учениците си дигитално грамотни, като ги караме да правят документи на WORD и презентации на POWERPOINT, нещо ме напушва смях. Абе, господа и госпожи „инспектори“, още ли не сте разбрали, че това поколение, даже и най-слабите ученици, са по-грамотни дигитално от всеки един от вас. Затова ли не инспектирахте нито един час по ИТ и информатика, защото там сте некомпетентни и безсилни?

Ще спра дотук, защото се притеснявам да не обидя някого? Но искрено се надявам да съм дал повод за размисъл и очаквам коментари (изпратени на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.)), които обещавам да публикувам на сайта си 😊

---------------

Написаното е плод на мои лични размисли и с него не ангажирам училището, което представлявам!